Summering av första fjärdedelen

2019-10-29 12:02
Glatt lag efter segermatch i Norrland
Glatt lag efter segermatch i Norrland
Vi gör ett försök att sammanfatta den första fjärdedelen av tävlingssäsongen och konstaterar att vi plockat 5 poäng på 6 matcher. De matcher som hittills förlorat har varit mot lag som efter 1/4-del placerar sig som 1,3,4 i tabellen och på så sätt så har det varit helt naturliga och förklarliga förluster för vårt lag. Segrarna har kommit mot lag som ligger bakom oss i tabellen coh vi har spelat oavgjort mot Bodens BK HF som har lika många poäng som vi själva har (BBK ligger dock före på bättre målskillnad). 

Många skavanker under vägen
Vi har från augusti till oktober haft lite för många oturliga skador. Benbrott på fingrar och tår är inget som riktigt går att förebygga. En knäskada och en del vadproblem hos några spelare samt en del sjukdomar har stört oss. Lägg därtill några kraftigt stukade fötter så har vi en tillräcklig frånvarolista. Vi ser dock framåt och letar ljuset i tunneln. Flera spelare är på väg tillbaka och snart är vi starkare än vi varit de senaste veckorna. 

Spelmässiga utmaningar
Vi har klivit fram ett par nivåer i spelet. Det återstår fortfarande en del anpassning till division 1-spelet och vi har absolut mer att ge. Just nu kommer uppehållet lägligt där vi får chansen att träna ikapp lite och komma upp på en högre nivå till resterande matcher under hösten. 

Spännande tid väntar
Innan julen kommer vi att möta GimonäsUmeå ytterligare en gång och Uppsala två gånger. Dessutom har vi två härliga utmaningar i mötena med SilwingTroja och Spårvägens HF. Mycket härlig handboll kvar innan vi tar jullov. 
Vi syns snart igen

Nyhetsarkiv

Teamkläder

Intersport
Craft

Våra sponsorer

Edsbyporten
Alfta Plåtslageri
Länsförsäkringar
Bilbolaget
Hali
Alfta Pall
Nordanå Trä
AEFAB
Bollnäs Buss
SNX Transport
Tommy Altberg Skogstjänst
Alfta Elektriska
Orbaden
Alfta Kvalitetslego
Handelsbanken
Mabi hyrbilar
CrossControl
Svenska Fönster
Tuppz
Sekona
Valbo Trä
Permia
Rekonomerna
Ulf Andersson Åkeri
Ekmans Hem & Färg
JS Vägassistans
Aktiv Voxnadalen
Eltjänst
AB Karl Hedin
Rörmontören i Ovanåker AB
Fria Förskolan Framtiden
Skogstekniska
Fronta
ACAB
Voxgym
Alfta Träningscenter
Rundvirke Skog
Sandres Åkeri
Alftaprodukter
Hemköp
Trädgården Alfta
Woxnadalens Bilservice
MByggservice
Solör Bioenergi
Hälsingemagi
SlåttX
Leanders Golv
AlftaBuren

GRÄSROTEN

Stötta gärna Alfta GIF Handboll
via ditt spelkort på Svenska Spel: