Inför hemmamötet med NKIK

2022-10-22 13:02
Hanna Sundberg i avslut mot Ceres (Foto: P Händel)
Hanna Sundberg i avslut mot Ceres (Foto: P Händel)

På lördagseftermiddagen möter damerna Norrköpings Kvinnliga Idrottsklubb - dvs NKIK. Motståndarna är inget lag vi sprungit på speciellt ofta då de alltid legat i den södra serien av Östra eller Mellansvenska tävlingsregionen. Norrköping har dock haft ganska bra resultat de senaste åren och brukar vara ett lag för toppen/ övre halvan i sin division 2-serie.

 

Den här helgen var det ju tänkt att det skulle vara dubbelmöte i Hälsingland med Norrköping och Finnspång men eftersom de sistnämnda har dragit sig ur så är det enbart Norrköping som kommer på besök till Alfta, lördag och Arbrå (i Bollnäs) söndag.

 

Duktiga motståndare

Dagens motståndare har alltså lyckats bra de senaste åren och varit bland de bättre lagen i serien. I år har man inlett med 2 segrar på 3 försök och ligger just nu 3:a i tabellen. Hemmalaget har noterat några duktiga spelare och ser fram emot en tuff match

 

16:00

Klockan 4 på eftermiddagen kastar vi av - väl mött i hallen då

 

Nyhetsarkiv

Teamkläder

Intersport
Craft

Våra sponsorer

Edsbyporten
Alfta Plåtslageri
Länsförsäkringar
Bilbolaget
Hali
Alfta Pall
Nordanå Trä
AEFAB
Bollnäs Buss
SNX Transport
Tommy Altberg Skogstjänst
Alfta Elektriska
Orbaden
Alfta Kvalitetslego
Handelsbanken
Mabi hyrbilar
CrossControl
Svenska Fönster
Tuppz
Sekona
Valbo Trä
Permia
Rekonomerna
Ulf Andersson Åkeri
Ekmans Hem & Färg
JS Vägassistans
Aktiv Voxnadalen
Eltjänst
AB Karl Hedin
Rörmontören i Ovanåker AB
Fria Förskolan Framtiden
Skogstekniska
Fronta
ACAB
Voxgym
Alfta Träningscenter
Rundvirke Skog
Sandres Åkeri
Alftaprodukter
Hemköp
Trädgården Alfta
Woxnadalens Bilservice
MByggservice
Solör Bioenergi
Hälsingemagi
SlåttX
Leanders Golv
AlftaBuren

GRÄSROTEN

Stötta gärna Alfta GIF Handboll
via ditt spelkort på Svenska Spel: